Kiedy najlepiej wybrać się na Malediwy?
Z racji położenia geograficznego na Malediwach panuje klimat równikowy wilgotny obfitujący w opady deszczu szczególnie między majem a sierpniem, kiedy wieje monsun południowo-zachodni. Najlepiej wybrać się tam między styczniem a kwietniem kiedy pogoda najbardziej sprzyja błogiemu wypoczynkowi i uprawianiu sportów wodnych (termometry wskazują przeważnie około 30°C, a temperatura wody utrzymuje się w granicach 27°). Generalnie pogoda na Malediwach nie ulega poważniejszym zmianom, więc bez przeszkód można tam latać również w pozostałych miesiącach, kiedy ruch turystyczny jest znacznie mniejszy niż chociażby w okresie noworocznym.
Jaka waluta obowiązuje na Malediwach i jakie są orientacyjne ceny?
Jednostką monetarną na Malediwach jest rupia malediwska (MVR), 1 MVR = 100 laari, aczkolwiek w większości kompleksów hotelowych akceptowane są dolary amerykańskie i euro. Ze względu na egzotyczny charakter regionu turystycznego, ceny są wyższe niż w Europie.
Gdzie i jakie pamiątki kupić na Malediwach?
Sklepy z drobnymi pamiątkami znajdują się w prawie każdym kompleksie hotelowym. Z pewnością warto kupić egzotyczne, ręcznie wyrabiane tkaniny lub całe stroje, ceramikę oraz unikalną biżuterię. Doskonałą pamiątką może być także replika miniaturowej łodzi lub mata wykonana z lokalnych roślin. Koniecznie trzeba pamiętać, że zabronione jest wywożenie stamtąd wyrobów z czerwonego i czarnego koralu, muszli, żółwich skorup i tym podobnych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.
Jaki czas obowiązuje na Malediwach?
Latem do czasu polskiego dodajemy 3, a zimą 4 godziny.
Jak poruszać się po Malediwach?
Poruszanie się po Malediwach opiera się głównie na transporcie morskim. Między poszczególnymi wyspami regularnie kursują specjalne łodzie, statki, helikoptery, hydroplany i samoloty. Na całym archipelagu jest niewiele dróg i obowiązuje ruch lewostronny. Praktycznie poza stolicą Male nie ma ruchu kołowego. Wyspy są na tyle małe, że najlepiej jest poruszać się rowerem, pieszo lub wynajętą łodzią czy skuterem wodnym. Jeżeli ktoś chce na własną rękę zwiedzić poszczególne atole, powinien zainteresować się stosownym zezwoleniem.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Jakie plaże są na Malediwach?
Plaże na Malediwach to raj na ziemi, dla którego większość turystów jest w stanie wydać niebotyczne kwoty. Nie trudno znaleźć tam idealną plażę, na której można opalać się i zażywać kąpieli słonecznych w zupełnym odosobnieniu, gdyż liczba ludzi mogących przebywać na poszczególnych wyspach jest limitowana i surowo przestrzegana. Plaże są piękne, otoczone bujną roślinnością i palmami dającymi schronienie przed promieniami słonecznymi. Niemal każdy ośrodek wypoczynkowy położony jest nad samym oceanem, przy plaży mieniącej się śnieżnobiałym, oślepiającym piaskiem, który w zestawieniu z turkusową wodą gwarantuje idealny wypoczynek. Większość plaż znajduje się w pobliżu ekscytujących raf koralowych i zachęca do uprawiania sportów wodnych. Przy większości ośrodków działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętów sportowo-rekreacyjnych. Plaże najczęściej pojawiające się w folderach reklamujących Malediwy to: Mirihi, Fun, Bandos, Kanuhura, Valigandu, Nika i Nalaguraidhoo.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp. Ważne jest również, by w danym biurze turystycznym sprawdzić położenie kwatery w stosunku do plaży (w zależności czy będzie to hotel, czy bungalow) i upewnić się jak jest z dostępem do wybrzeża.
Jakie są ograniczenia celne na Malediwach?
Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Zabronione jest także wwożenie materiałów wybuchowych, pornografii i broni. Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego. Bez płacenia cła można wywieźć 250 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu oraz rzeczy traktowane zwyczajowo jako upominki o wartości do obowiązującej stawki.
Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Malediwach?
Podróżując na Malediwy dobrze jest ubezpieczyć się od kosztów leczenia i wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe usługi zdrowotne (punkty udzielające pierwszej pomocy znajdują się prawie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych) są na dobrym poziomie, ale należy pamiętać, że na wyspach nie ma zbyt wielu szpitali, a skomplikowane zabiegi przeprowadza się najbliżej na Sri Lance. Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane, ale przed wyjazdem warto zapoznać się z niebezpieczeństwem zarażenia tropikalnymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.