Wyspa św. Pawła – niewielka wysepka idealnie nadająca się na krótki wypad z kurortów północnej Malty, by poznać miejsce, w którym przed wiekami miał rozbić się statek ze św. Pawłem na pokładzie. Oprócz wspaniałych widoków na morze warto zadumać się przy pomniku poświęconemu apostołowi.
Mosta – do miasteczka położonego w sercu Malty warto zajrzeć, by zobaczyć najpiękniejszą świątynią na wyspie, jaką jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wniesiony na podobieństwo bazyliki św. Piotra w Rzymie. Chociaż świątynia wybudowana w latach 1833-1860 nie ma takich rozmiarów jak pierwowzór, jej potężną kopułę widać z niemalże wszystkich miejsc na wyspie. Z kościołem związana jest historia z II wojny światowej, kiedy podczas jednego z nalotów do środka w trakcie nabożeństwa wpadła bomba lotnicza, niszcząc część dachu, ale nie eksplodując. Złowrogi eksponat, który nie wybuchł i jest przez mieszkańców wyspy traktowany z wielkim respektem można zobaczyć w miejscowym muzeum. Przy okazji pobytu w mieście warto udać się na krótki spacer po plątaninie wąskich uliczek i starych budynków z maltańskimi balkonami. Być może w którymś ze sklepików uda się nabyć bezcenną pamiątkę…
Naxxar – miejscowość związana jest z historią Malty i losami św. Pawła, który w tym miejscu zatrzymał się po katastrofie statku i krzewił chrześcijaństwo w kaplicy na północnych obrzeżach. Turystyczną ciekawostką jest także okoliczny pałac Palazzo Parisio & Gardens wniesiony w 1733 r. i określony mianem „miniaturowego Wersalu”.
Mdina – jedno z ciekawszych miast na wyspie, malowniczo położone na szczycie wzgórza, z którego roztaczają się piękne widoki na okolicę. Miejscowość pomimo niewielkich rozmiarów ma zabytkowy charakter z bardzo wąskimi i krętymi uliczkami, które spacerowicze upodobali sobie najbardziej. Pierwsze ślady osadnictwa wskazują, że okolica była zamieszkiwana już IV w. p.n.e., a znaczącą osadę warowną założyli jako pierwsi Fenicjanie około 700 r. p.n.e. Obecna architektura pochodząca z XI w. jest dziełem Normanów i miesza się dodatkowo z architektonicznym barokiem, co tworzy niepowtarzalne połączenie stylów. Mdina nosi miano „miasta ciszy”, gdyż tylko auta zarejestrowane w mieście mogą poruszać się po centrum, a we wspaniałych parkach, i zacisznych alejkach można się o tym przekonać na własne uszy. Potężne mury otaczające starówkę wybudowali Saraceni w 870 r., z kolei do najważniejszych zabytków należy barokowa katedra z fasadą o harmonijnych proporcjach i ogromną kopułą. Malowidła ścienne, rzeźbiarskie ornamenty i wspaniałe kaplice opowiadają w dużej mierze o losach św. Pawła, którego statek rozbił się w pobliżu wyspy. Wiele regionalnych pamiątek skrywa Cathedral Museum znajdujące się w barokowym pałacu, z kolei warto zajrzeć do lochów miasta, gdzie w podziemiach i tajemniczych przejściach również urządzono muzeum regionalne. Ciekawe kolekcje w postaci skamieniałości ryb, owadów, ptaków i ssaków zgromadziło Museum of Natural History, a prywatne muzeum Palazzo Falzon przedstawia ciekawe zbiory obrazów, antyków i broni.
Rabat – chociaż miasteczko sąsiaduje z cichą i spokojną Mdiną, ma gwarne oblicze pełne sklepów, barów i kilku atrakcji turystycznych. Według legendy w jednej z grot Rabatu miał pomieszkiwać św. Paweł, którego podróż z Jerozolimy do Rzymu przerwała katastrofa morska. Dlatego najważniejszym miejscem jest kościół św. Pawła powstały tam, gdzie wcześniej wznosiła się najstarsza świątynia na Malcie, a także grota św. Pawła, w której znajduje się posąg świętego oraz tajemniczy kamień z mocą uzdrawiającą. Z groty można przedostać się tunelem do miejscowego muzeum z eksponatami odnoszącymi się do historii wyspy, a także powędrować do kolejnych podziemi, jakimi są katakumby i schrony pochodzące z okresu II wojny światowej. Ciekawe zbiory pochodzące z wykopalisk rzymskich, ozdobione cenną posadzką mozaikową zgromadziło również Museum of Roman Antiquities, z kolei pełną grozy wyprawę warto odbyć do dwóch podziemnych cmentarzy, w których chowano zmarłych już od czasów średniowiecza. Nieopodal Mdiny i Rabatu znajduje się interesujące Ta’Qali Craft Centre, czyli wioska rękodzieła, w której można nabyć między innymi pamiątki złotnicze i ceramiczne. Po wyczerpującym zwiedzaniu najlepiej odpocząć w cieniu i zaciszu przepięknych Ogrodów Howarda.
Okolice Mdiny i Rabatu – zwiedzanie wyspy nie zajmuje wiele czasu, dlatego w wolnej chwili warto wybrać się w krótką podróż, by zobaczyć stanowisko archeologiczne znane z tajemniczych kolein Clapham Junction; piękny pałac Verdala Palace otoczony parkiem, w którym wypoczywają prezydenci Malty; Klify Dingli – interesujące miejsce z najwyżej położoną wsią na wyspie, gdzie zawsze można liczyć na piękne widoki oraz zachwycający pejzaż z kapliczką Magdalena Chapel w tle.
Okolice Valletty – tereny wokół stolicy są o tyle ciekawa, iż na krótkiej wycieczce można zwiedzić kilka ciekawych zabytków znajdujących się w pobliskich wioskach. Na uwagę z pewnością zasługuje San Anton Palace – XVII-wieczny pałac będący siedzibą maltańskich władz z pięknymi ogrodami udostępnionymi zwiedzającym; kościół Church of Savior w Lija ze skromną fasadą, ale bogatym wnętrzem i kunsztownie wykonanymi malowidłami; kościół Church of St. Mary z fasadą przypominającą rzymskie świątynie oraz noszący wpływy hiszpańskie, XVII-wieczny Church of the Annunciation, stojący na rynku w Balzan.
Blue Grotto – lokalne agencje turystyczne i prywatni przewoźnicy organizują turystom szukającym wrażeń wycieczki wzdłuż malowniczych klifów osiągających w południowej części Malty zadziwiającą wysokość. Wyprawę najlepiej zacząć w miejscowości Wied iz-Zurrieq, by udać się do głębokiego kanionu skalnego z tunelami, grotami i przejściami prowadzącymi do magicznej Blue Grotto. Niezwykła jaskinia najatrakcyjniej wygląda z samego rana, gdy promienie słoneczne przebijają się przez łukowate, skalne arkady i malują na błękitnej tafli tęczę barw ze zjawiskową poświatą.
Świątynia Hagar Qim – wyprawę do Blue Grotto warto powiązać ze zwiedzaniem malowniczego miejsce z widokiem na wysepkę Fifla, w którym usadowiły się zabytkowe skupiska masywnych megalitów pochodzące z 3000-2500 lat p.n.e. Nad ruinami wzniesiono ogromny, brezentowy namiot osłaniający kamienne budowle i turystów przed promieniami słonecznymi. Zwiedzającym udostępniono między innymi stanowisko archeologiczne o nieregularnym kształcie, w którym dobrze zachowały się rozmaite komnaty, korytarze i kamienne świątynie. Na edukacyjnej ścieżce można cofnąć się do odległej przeszłości oraz wyobrazić sobie życie dawnych Maltańczyków oglądając system kamiennych świątyń Mnajdra.
Delimara – uroczy przylądek na południu Malty, którego walory podkreśla malownicza latarnia morska oraz półki skalne doskonale nadające się do opalania. Piękne widoki na morze i klify wieńczące dwie zatoczki stanowią wdzięczny temat fotograficzny.
Park Limestone – przyjemne miejsce, w którym oprócz podziwiania maltańskich pejzaży można dowiedzieć się czegoś więcej o geologicznej historii wyspy oraz wziąć udział w interesującym wydarzeniu, jakim są noce maltańskie prezentujące lokalny folklor oraz serwujące kulinarne specjały.
Tarxien – wielu turystów przyjeżdża do miasta, by udać się na pełną grozy, ale fascynującą i wypełnioną przygodami wyprawę do podziemnego labiryntu Hypogeum Hal Saflieni. Niezwykły kompleks świątynny w całości zbudowany pod powierzchnią ziemi naukowcy datują na 3000-1800 r. p.n.e. Zwiedzającym przechodzi dreszcz po plecach, jak dowiadują się, że miejsce było nie tylko związane z obrzędami religijnymi, ale pełniło funkcję cmentarzyska, w którym pochowano przed wiekami kilka tysięcy ciał. Tajemnicze komnaty rozmieszczone są na różnych powierzchniach i głębokościach. W jednej z nich naleziono figurkę Śpiącej Wenus, która znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym Valletta. Jeżeli ktoś nie ma dosyć wędrówek po mrocznych korytarzach powinien zajrzeć dodatkowo do zespołu świątyń Tarxien. Jest to jeden z najstarszych obiektów na Malcie, w skład którego wchodzą kościoły z misternymi zdobieniami sięgającymi 3000 r. p.n.e.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Linia Victoria – gratka dla miłośników fortyfikacji, którzy na pasjonującej wycieczce mogą zwiedzić naturalną linię obrony w postaci rowu tektonicznego. Strategiczne miejsce wykorzystali w XIX wieku Brytyjczycy, budując w tym miejscu system samodzielnych fortów, murów i bastionów. Zwiedzić można między innymi fort Mosta z katakumbami i stanowiskiem artylerii oraz fort Madliena z zachwycającymi widokami na okolicę.
Grota Ghar Dalm – w pobliżu miejscowości Birzebbuga znajduje się kilkudzisięciometrowy odcinek podziemnej groty wydrążonej przez podziemną rzekę. Podczas zwiedzania niewielkiego muzeum można poznać historię Sycylijczyków przybyłych na Maltę przed kilkoma wiekami oraz prastarych zwierząt żyjących w tym miejscu 18 tys. lat temu.
Wyprawa na Wyspę Gozo:
Victoria (Rabat) – z historią wyspy najlepiej zapoznać się w jej stolicy. Warowne mury wokół twierdzy wzniósł w XVII w. król Filip II, a w kolejnych latach rozbudowali Kawalerowie Maltańscy. Pięknie brzmiąca nazwa – Victoria – została nadana miastu dopiero w 1897 r. i odnosi się do upamiętnienia „diamentowego” jubileuszu angielskiej królowej Wiktorii, z racji tego, że Gozo w tym okresie była kolonią brytyjską. Największą atrakcją budzącą szacunek turystów jest XVII-wieczna twierdza Il-Kastell – wielka cytadela zajmująca szczyt wzgórza, wybudowana jako schronienie przed atakami tureckimi i pirackimi. Co ciekawe, w murach bastionu mogli schronić się jednocześnie wszyscy mieszkańcy wyspy. Obecnie znajduje się tam katedra Wniebowstąpienia NMP ze skromną fasadą, ale za to bogatym, barokowym wnętrzem. W głębi katedry znajduje się muzeum, prezentujące przede wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej: kolekcję szat, przedmioty liturgiczne, manuskrypty i obrazy. Przy okazji spaceru po malowniczej twierdzy warto zajść do centrum rzemiosła zajmującego część dawnego więzienia, zwiedzić budynek zbrojowni joannitów z końca XVIII w. oraz przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku wystawionym w Folklore Museum. Oprócz ciekawych zabytków starówka oferuje turystom It-Tokk, czyli obsadzony drzewami, gwarny rynek ze sklepikami, kawiarenkami i barami serwującymi delikatne Marsovin. Od placu odchodzą malownicze uliczki ze starymi domami, których charakterystycznym elementem są drewniane kołatki na drzwiach, XVII-wiecznym kościołem św. Jakuba i budynkiem Banca Giuratale zajętym przez instytucje rządowe. Nad It-Tokk góruje monumentalny, obficie zdobiony budynek bazyliki św. Jerzego oraz zabytkowy kościół św. Jakuba. Spacer po mieście chociaż nie zajmuje zbyt wiele czasu, obrazuje niezwykły koloryt i indywidualny charakter Wyspy Gozo, która mimo wszystko różni się od Malty.
Calypso’Cave – miejsce, którego nie powinno się pominąć w trakcie pobytu na Gozo. Właśnie tam nimfa Kalipso więziła Odyseusza przez siedem lat i chociaż sama grota może rozczarować warto tam pojechać ze względu na przepiękne widoki. Klimat samego miejsca pobudza jednak turystyczną wyobraźnię i sprawia, że po powrocie można opowiedzieć znajomym o spotkaniu „oko w oko” z mitycznymi bohaterami.
Azure Window – kolejne miejsce, z którego słynie Gozo to Błękitne Okno, czyli imponująca formacja w kształcie łuku, zdobiąca większość widokówek z wyspy. Skała swoim kształtem przypomina wysuniętą w morze arkadę i najkorzystniej wygląda z poziomu wody. Opływając skałę dookoła warto rozglądać się po malowniczych klifach, w strukturze których można podobno ujrzeć „ludzką twarz” lub „kamiennego krokodyla” wypoczywającego na skraju urwiska. Interesująca jest także pobliska Fungus Rock – malownicza skała, której nazwa pochodzi od grzybów zbieranych przed wiekami przez krzyżaków.
Gharb – na Gozo nie ma zbyt wielu miejscowości, dlatego dla poznania wyspiarskiej architektury warto udać się do niewielkiej wioski z bielonymi domami ozdobionymi rzeźbionymi balkonami i barokowym kościołem zachwycającym kwiecistą ornamentyką.
Ta’Pinu – miejsce pielgrzymkowe mieszkańców Gozo i Malty, w którym wzniesiono neoromańskie sanktuarium. W świątyni można między innymi obejrzeć dary złożone przez marynarzy ocalałych w katastrofach morskich oraz poznać lokalne obrzędy religijne podczas zwiedzania marmurowych stacji Drogi Krzyżowej z postaciami naturalnej wielkości.
Ggantija – stanowisko archeologiczne na obrzeżach wsi Xaghra, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Gozo. Wykopaliska pochodzą z 3600-3000 r. p.n.e. i uchodzą za najstarsze na świecie budowle wzniesione ludzką ręką. Dwie świątynie otoczone masywną ścianą zbudowaną z olbrzymich megalitów potrafią na turystach zrobić wrażenie.
Sannat – atrakcją niewielkiej miejscowości jest zabytkowy kościół św. Małgorzaty z bliźniaczymi dzwonnicami oraz okoliczne klify sięgające wysokości 200 m.
Wyspa Comino – ostoja ciszy i spokoju pozbawiona zieleni i mieszkańców, ale piękna, surowa, z zapierającymi dech w piersiach widokami na błękit morza. Wielu turystów wypożycza łodzie i płynie na wysepkę, by kąpać się w przeźroczystej wodzie i nurkować do podwodnych raf koralowych.