Kraj Słowenia

Stolica: Lublana
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: słoweński
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 20 273 km²
Ludność: 2 061,9 tys.

Alpy Słoweńskie

Kraina alpejskich jezior, wapiennych szczytów, białego szaleństwa i górskiego trekkingu.

Informacje ogólne

Alpy Słoweńskie to jeden z najpiękniejszych regionów tej części Europy i jednocześnie najbardziej rozległe pasmo górskie Słowenii. Co roku przybywają tam setki turystów, aby podziwiać zadziwiającą przyrodę, uprawiać wspinaczkę wysokogórską i fotografować wapienne szczyty wybijające się wśród górskich krajobrazów. Alpy Słoweńskie są także celem dla zdobywców najwyższego szczytu Triglav, będącego dla Słoweńców miejscem symbolicznym. Pasma górskie składają się z masywów wapiennych rozcinanych przez głębokie doliny ukształtowane podczas zlodowaceń, których charakterystycznym elementem są niezwykle malownicze kotły i wysoko wyniesione płaskowyże. Pasjonatów trekkingu przyciągają w to miejsce również wspaniałe wodospady i wysokogórskie jeziora ujmujące swoim unikalnym pięknem. Największe zgrupowanie takich jezior można podziwiać w Dolinie Triglavskich Jezior, natomiast wśród najpiękniejszych wodospadów można wymienić Boka, Pericnika i siklawy Savicy. Na przedgórzu Alp Słoweńskich znajdują się jedne z największych atrakcji Słowenii – jezioro Bled oraz jezioro Bohinj uchodzące za wizytówkę całego kraju. Alpy Słoweńskie w okresie letnim są rajem dla amatorów sportów ekstremalnych, natomiast zimą przyciągają zagorzałych fanów narciarstwa alpejskiego i snowboardu.

Pod względem geograficznym Alpy Słoweńskie, a właściwie Alpy Julijskie, stanowią część Południowych Alp Wapiennych, które rozciągają się na długości około 100 km od północno-wschodnich Włoch do Słowenii. Od północy ogranicza je dolina Sawy, natomiast na zachodzie doliny Tagliamento i Felli. Przełęcz Predel i dolina rzeki Soczy dzieli region na Alpy Julijskie Wschodnie znajdujące się na terenie Słowenii oraz Alpy Julijskie Zachodnie położone na pograniczu włosko-słoweńskim. Najwyższym szczytem jest Triglav osiągający wysokość 2864 m n.p.m., a ponad 300 szczytów przekracza wysokość 2 tys. m n.p.m. Całe pasmo zbudowane jest z grubych warstw wapieni, których jasna barwa tworzy śnieżnobiałą scenerię dla wysokich skalnych ścian.

Stolicą regionu i jednym z najważniejszych kurortów jest Bovec – górskie miasteczko położone w kotlinie u zbiegu Koritnicy i Soczy. Panują tam idealne warunki do uprawiania różnych sportów związanych z górami. W zimie Bovec staje się rajem dla narciarzy i snowboardzistów, natomiast w lecie na wymagające trasy wyruszają kolarze górscy. Na każdym kroku można spotkać wypożyczalnie sprzętu oraz rozmaite agencje turystyczne organizujące ekstremalne wyprawy i spływy rwącymi rzekami. Hitem jest przykładowo canyoning i zejście wielkim wodospadem potoku Susec. Jeśli ktoś szuka mocnych wrażeń powinien wybrać się na rafting rzeką Socza i jej dopływami lub na spływ kajakowy. Miłą atmosferę kurortu podkreśla oryginalna architektura stworzona przez  Maksa Fabianiego, który lubował się w modernizmie i funkcjonalizmie. Jak przystało na tego typu kurort z pięknymi widokami, nie brakuje doskonałej bazy noclegowej w formie kwater prywatnych, hosteli i ekskluzywnych hoteli. Co ciekawe, w mieście nie ma nazw ulic, tylko adresy pochodzące od nazw dawnych przysiółków, których punktem centralnym jest plac Trg golobarskih zrtev. Bovec upodobali sobie także filmowcy, którzy w okolicy kręcili opowieści z Narnii, a do punktów turystycznych należy kościół św. Ulryka oraz miejsce upamiętniające poległych partyzantów podczas bitwy na przełęczy Golobar w 1943 roku. Odwiedzający Bovec mogą także liczyć na wydarzenia kulturalne, wieczory folklorystyczne, festiwale muzyczne oraz mnóstwo imprez sportowych organizowanych na najwyższym poziomie.

Kuchnia

Kuchnia w Słowenii to spore wyzwanie dla podróżników, ponieważ ze względu na płożenie ten piękny kraj łączy w sobie kulinarne zapożyczenia z państw ościennych. Zamawiając dania w restauracji można zetknąć się w wpływami włoskimi, austriackimi i bałkańskimi. Szczególnie w górskich regionach potrawy są nieco zmienione, dzięki czemu zyskują lokalnego charakteru. Chociaż na talerzu wyląduje danie przypominające włoską polentę, do czynienia ma się z ajdovi zganci zrobionym nie z mąki kukurydzianej, ale gryczanej podanej ze skwarkami. Nie sposób też przejść obojętnie obok klusek ziemniaczanych gnocchi i pierożków zlikrofi. Austriacki wpływy można poznać próbując małe suszone kiełbaski kranjske klobase bądź też biały ser skuta, strudel zavitek czy też sznycel wiedeński dunajski zrazek. Z kolei węgierski smak wyczuwalny jest w gulaszu, słodkich naleśnikach palacinke i paprykarzu. Nie brakuje jednak tradycyjnych słoweńskich smaków opartych na jęczmieniu, kukurydzy i mięsie, gdzie charakterystyczny jest cętkowany chleb pisan ktuh wypiekany z gryki, pszenicy lub kukurydzy. Nieodłącznym składnikiem potraw są popularne w Słowenii grzyby, głównie prawdziwki i kurki. Regionalnym specjałem jest Kremna rezina, czyli ogromne ciastko przypominające kremówkę.

Obiad składa się najczęściej z zupy lub rosołu z makaronem bądź kluskami oraz drugiego dania, na które Słoweńcy serwują mięso wieprzowe, cielęce lub wołowe. Tradycyjny obiad najlepiej smakuje w gospodzie gostlina oraz restauracjach serwujących domową kuchnię domaca kuhinja. Liczyć tam można na treściwe danie jota, które podawane jest w specjalnym garnku pełnym kapusty, fasoli, słoniny, ziemniaków i kaszy doprawionej czosnkiem.

kranjska pojedina – żeberka z kapustą
prekmurska gibanica – wielowarstwowe ciasto
frika – smażone ziemniaki z jajkiem i serem
matevz z suhim mesom – ziemniaki tłuczone z fasolą i wędzonym mięsem
kraski prsut – szynka pochodząca z Krasu podawana z oliwkami i domowym serem

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Coś dla siebie znajdą także wegetarianie, bowiem dla nich lokalni kucharze przygotują panierowany ser ocvri sit i grzybowe risotto – gobova rizota. W karczmach można trafić na klasyczne burki, czyli rodzaj ciasta nadziewanego serem, jabłkami lub mięsem, a także zawijaniec drożdżowy z orzechami i rodzynkami – potica. Na deser warto zainteresować się gibanicą, czyli płatkami ciasta francuskiego nadziewanymi orzechami włoskimi, makiem, serem i rodzynkami.

Z pobytu w Słowenii zadowoleni z pewnością będą amatorzy dobrych win. Szczególnie w gospodach można degustować wina zrobionego przez samego właściciela – domace vino. Z racji tego, że w wielu miejscach popularne są uprawy winorośli, a tradycję winobrania zapoczątkowali Rzymianie, warto zapamiętać nazwy gatunkowe: zelo suho – bardzo wytrawne, suho – wytrawne, polsuho – półwytrawne, polsladko – półsłodkie i sladko – słodkie. Charakterystyczny smak ma produkowane na terenie Krasu wino teran, a za wyborne uchodzą trunki z regionu Haloze, Jeruzalem rozciągającego się pomiędzy Ormozem i Ljutomerem oraz z doliny Vipavy. Najlepsze wina przechowywane są w winotekach, więc jeśli ktoś chce trafić do najbardziej znanej, powinien odwiedzić najbardziej znaną Vinoteke Bradesko w Lubljanie oraz najstarszą winiarnię w Mariborze. Dużą popularnością wśród turystów ciszą się wycieczki szlakami winnymi, zwanymi vinske ceste. Do najpopularniejszych piw natomiast należą Roler, Union, Zlatorog oraz Gambrinus. Na miłośników mocnych trunków czekają z kolei wódki destylowane z jabłek, śliwek i wiśni, szczególnie Pleterska Hruska pochodząca z klasztoru Pleterje. Wybredni konsumenci powinni rozejrzeć się za gruszkówką viljamovka, którą najlepiej kupić w Pleterju.

Obyczaje

Słoweńcy są nielicznym narodem, który chętnie podkreśla swoją tożsamość uplasowaną pomiędzy mentalnością Austriaków i charakterem południowych Słowian. Ich dumą jest kwitnący przemysł i osiągnięcia sportowe, a znakiem rozpoznawczym porządek i dyscyplina. Mieszkańcy Słowenii żyją swoim własnym tempem, w czym przypominają nieco Chorwatów i Włochów. Ten mały kraj z wielką duszą charakteryzuje się zamiłowaniem do zabawy i humoru, co z dumą pokazuje cudzoziemcom. Szczególnie ważne są tradycje związane z górami i tam właśnie zachowała się pierwotna kultura pasterska. W Słowenii przez cały rok odbywają się różne festiwale i święta, dlatego wybierając się do tego kraju, warto zainteresować się kalendarzem imprez. W większości miast organizowane są cykliczne imprezy związane z patronami lub sławnymi osobistościami. Najbardziej znane są Festiwal Letni w Lublanie oraz Bledzie, a także wrześniowy „Krowi bal” w Bohinj. Większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego, a do mniejszości narodowych należą Węgrzy, Włosi, Serbowie, Chorwaci i Bośniacy. Językiem urzędowym jest słoweński, niemniej większość mieszkańców posługuje się angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W restauracjach zwyczajowo zostawia się niewielkie napiwki lub zaokrągla rachunek do pełnej sumy. W czasie zwiedzania świątyń warto zadbać o nakrycie ramion i unikać korzystania z telefonu komórkowego. Ogólnie Słowenia jest typowym zachodnioeuropejskim krajem, w którym zwyczaje nie powinny nikogo zaskoczyć.

Aktywny wypoczynek

Alpy Słoweńskie i Słoweński Kras to idealne miejsce do uprawiania w lecie raftingu, canyoningu, paraglidingu, paralotniarstwa, kajakarstwa górskiego czy hydrospeedu (okolice Boveca: odcinki Boka-Trnovo i  Sprenica-Trnovo). Doskonałe warunki czekają także na miłośników kolarstwa górskiego MTB: wyprawa na Stol nad Kobaridem czy trasa do Loskiej Koritnicy, a także dostarczające adrenaliny wycieczki w rejonie masywu Kanin. Z kolei kolarze szosowi przyjeżdżają w Alpy Słoweńskie, bo pokonać dwa najbardziej znane podjazd asfaltowe do Vrsic i Mangart. Wokół miejscowości wytyczono mnóstwo ścieżek spacerowych i swój początek biorą szlaki wysokogórskie. Warto odwiedzić Park Narodowy Triglav, niemniej jeśli ktoś preferuje wędrówki nizinne powinien zainteresować się Szlakiem Rzeki Socza i Szlakiem Pokoju. Z kolei zimą Bovec jest rajem dla narciarzy alpejskich, choć popularne jest także saneczkarstwo, ski touring, wędrówki z rakietami oraz wspinaczka po lodzie i zamarzniętych wodospadach. Popularnością cieszą się także skoki na bungee z mostu Solkan na Soczy. Wiele do zaoferowania ma także region Bohinj. Oprócz uprawiania narciarstwa w zimie można tam jeździć konno, korzystać z basenów oraz uprawiać paragliding, rafting, canyoning, pływać kanu i kajakami. Nie brakuje też wypożyczalni rowerów.

Wycieczki Fakultatywne

Bled – nie bez powodu Bled jest wizytówką turystyczną Słowenii ozdabiającą mnóstwo folderów oraz kartek pocztowych. To wyjątkowe miejsce, które odwiedza każdy turysta podróżujący po tym pięknym zakątku Europy. Alpejskie jezioro otoczone górami, niewielka wyspa z kościołem i wspaniałe zabytki stanowią prawdziwą perełkę dla turystów poszukujących baśniowych pejzaży. Bled to równocześnie wspaniała miejscowość wypoczynkowa z doskonałą bazą noclegową. Miasto może zaskoczyć o każdej porze roku i oferuje mnóstwo atrakcji dla pasjonatów aktywnego wypoczynku czy miłośników pieszych wędrówek i fotografii. Przed zwiedzaniem miasta i okolic warto zapoznać się z historią sięgającą pierwszych zasiedleń już w epoce kamiennej. Później przyszły fale słowiańskiego osadnictwa, czasy rządów cesarza Henryka II oraz dominacji administracji biskupiej. Sanktuarium maryjne na wyspie było odwiedzane przez pielgrzymów już w średniowieczu, choć do wizyty zachęcały także okoliczne źródła uważane za cudowne. Otwarto pierwsze zakłady kąpielowe i kurort powoli zaczął stawać się niezwykle popularny wśród turystów. Nazwa Bled odnosi się ogólnie do miasteczka, jeziora i okolicznego regionu pełnego szlaków pieszych. W pierwszej kolejności turyści kierują się na Blejski Otok, czyli niewielką wyspę z najpiękniej usytuowana w Słowenii świątynią Wniebowzięcia NMP. Można tam się dostać gondolami odpływającymi z nabrzeża lub samodzielnie wypożyczoną łodzią. Świątynia na wyspie powstała w miejscu kręgu pogańskiego, gdzie tzw. gontynę bogini Zivy zastąpił kościół poświęcony Maryi. Jest to często przebudowywana budowla z wnętrzem zdominowanym przez barokowy ołtarz. Na uwagę zasługują także domek kapelana i domek proboszcza. Z wyspy widać kolejną wspaniałą atrakcję, górujący nad okolicą zamek wzniesiony na wysokiej skale, który przez 800 lat należał do biskupów Brixen, a został zbudowany w 1011 r. przez cesarza Henryka II. Jego najcenniejszym elementem jest okazała kaplica poświęcona św. Albinowi i św. Ignacemu, historię której najlepiej opowiada zamkowe muzeum. Poniżej wznosi się jeszcze jeden zabytek, kościół św. Marcina z wyniosłą gotycką wieżą. Wszystkie te miejsca najlepiej podziwiać z samego jeziora lub ze szlaków pieszych poprowadzonych naokoło akwenu. Jednym z nich warto dodatkowo dotrzeć do wąwozu Vintgar, gdzie turystyczna ścieżka prowadzi przez mostki do wspaniałego wodospadu Sum. Natomiast fani dwóch kółek powinni wybrać się znakowanym szlakiem rowerowym wzdłuż doliny Radovny, gdzie również nie brakuje wspaniałych widoków. W miasteczku nie brakuje wypożyczalni rowerów, a baza noclegowa nastawiona jest na wymagających turystów.

Bohinj – nazwa Bohinj odnosi się do niezwykle malowniczego regionu położonego w sercu Alp Julijskich oraz do dużego jeziora, które ze względu na walory przyrodnicze jest chętnie odwiedzane przez turystów. Stolicą tego miniregionu jest Bohinjska Bistrica – urocza miejscowość z bazą noclegową i usługami turystycznymi. Okolice jeziora Bohinj były zamieszkiwane już w XI wieku, niemniej nie uległy aż takiemu zasiedleniu jak pobliski Bled, dlatego do dzisiejszych czasów zachowały swój niepowtarzalny urok i autentyczną naturę. Przez okolicę Bohinj przewinęli się Słowianie, Włosi i niemieccy górnicy, którzy trudnili się wydobyciem rud żelaza. Nad jeziorem warto zatrzymać się dłużej, by nie tylko podziwiać wspaniałe widoki i uprawiać turystykę górską, ale także w celu zobaczenia pobliskich zabytków. Na uwagę zasługuje romański kościół św. Jana Chrzciciela bajkowo zdobiący brzeg jeziora oraz sympatyczna miejscowość Ribcev Laz wraz z pobliskim zabytkowym kościołem Ducha Świętego. Turyści chętnie podziwiają okolicę z pokładu wynajętej łodzi, wypożyczają rowery i korzystają z kolejki linowej Vogel, która dostarcza niezapomnianych widoków na jezioro i panoramę Alp. W zimie działa Voleg Ski Center przyciągające miłośników białego szaleństwa, natomiast latem do schroniska docierają entuzjaści pieszych wycieczek. Ozdobą okolicy jest także wspaniały wodospad Savica. W pobliskich miejscowościach bez problemu można znaleźć doskonałą bazę noclegową oraz punkty gastronomiczne serwujące lokalną kuchnię. Natomiast najciekawszym wydarzeniem jest wrześniowy festiwal folklorystyczny Krowi Bal – pełen hucznej zabawy, głośnej muzyki, tańców, tradycyjnego jedzenia i stoisk z pamiątkami.

Kranijska Gora – górska stolica Słowenii znana jest głównie przez turystów uprawiających sporty zarówno zimowe, jak i letnie. Od stuleci miejscowość położona jest na ważnym szlaku handlowym przecinającym tę część Europy, dlatego na ulicach można spotkać turystów różnych narodowości. Nie brakuje tam świetnych lokali gastronomicznych i rozmaitych rozrywek, swoimi wnętrzami zachęcają doskonałe obiekty noclegowe, a lokalne agencje oferują szeroką gamę uprawiania sportów wyczynowych i amatorskich. Żelaznym punktem na mapie turystycznej okolicy jest pobliska skocznia narciarska w Planicy, która oprócz historii związanej z lotami narciarskimi oferuje także zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Wąwóz Vintgar – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Alpach Julijskich położona jest w bliskim sąsiedztwie Gorje, około 4 km na północny zachód od miasta Bled. Wąwóz powstał pod koniec ostatniego zlodowacenia i przez stulecia rzeźbiony był przez rzekę Radovna. Jest bardzo głęboki, ze ścianami osiągającymi wysokość do 100 metrów. Dnem kanionu płynie rwąca rzeka, nad którą rozwieszone są drewniane pomosty. Zwieńczeniem wycieczki jest największy słoweński wodospad rzeczny Sum spadający z wysokości kilkunastu metrów. W trakcie zwiedzania można zobaczyć największy kamienny most kolejowy w Słowenii lub też przedłużyć wycieczkę do zabytkowego, XV-wiecznego kościoła św. Katarzyny.

Pluzna – niewielka wioska znajdująca się w niezwykle malowniczej okolicy, po słonecznej stronie góry Kanin. Ze względu na położenie jest to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wodospadu Virje, jaskini Srnica i źródeł strumienia Glujun.

Lepena – raj dla miłośników turystyki górskiej, fotografii oraz entuzjastów wędkarstwa. Położenie wioski w malowniczym wąwozie Velika Korita gwarantuje niezapomniane widoki, a także udane wędrówki.

Twierdza Kluze – interesująca pamiątka z okresu I wojny światowej, która znajduje się w malowniczej przełęczy Predel. Pierwotną warownię z drewna wzniesiono w tym miejscu już w roku 1420 i od tego czasu gwarantowała panowanie Republiki Weneckiej w dolinie rzeki Soczy. Po zniszczeniu w czasach napoleońskich została odbudowana i zmodernizowana, i w takiej formie prezentuje się turystom. Twierdza odgrywała ważną rolę podczas pierwszowojennych starć w tym regionie Europu. Obecnie można zwiedzić interesujące muzeum, a okoliczne skaliste zbocza gór są doskonałym tematem fotograficznym.

Log pod Mangrtom – malownicza wioska, nad którą góruje imponujący szczyt Mangartu. Dojazd do miejscowości budzi mnóstwo turystycznych emocji ze względu na wijące się po górach serpentyny i tunele. Z Log istnieje możliwość wjechania autem aż na wysokość 2050 m n.p.m., więc dla niebywałych widoków warto pokusić się o taką wyprawę.

Pri Cerkvi – niewielki przysiółek miejscowości Trenta, w którym można zwiedzić XIX wieczne zabudowania, XVII-wieczny kościół Matki Boskiej Loretańskiej oraz Alpinum Juliana, czyli niewielki ogród botaniczny reprezentujący florę Alp Julijskich.

Źródło rzeki Socza – zainteresowani górskimi wędrówkami na zboczach Travnika mogą poszukać źródła rzeki Soczy, do którego można dotrzeć wyznaczoną ścieżką. Trasa przeznaczona jest dla wymagających wspinaczy, niemniej dla spektakularnych widoków warto zastanowić się nad wyprawą.

Kobarid – bardzo malownicza miejscowość położona u stóp imponującego szczytu Krn znana jest między innymi z opisów Ernesta Hemingwaya w książce „Pożegnanie z bronią”. Obecnie słynie z muzeum opowiadającego historię walk na tym terenie z okresu I wojny światowej. Okolicę zamieszkano już w czasach rzymskich, natomiast w średniowieczu osada była przedmiotem sporu między Wenecją a Habsburgami, stając się na początku XX wieku areną walk pomiędzy Włochami i Austro-Węgrami. Dramatyczną historię walk w dolinie rzeki Soczy prezentuje Muzeum Kobaridu, z kolei Italijanska Kostnica to miejsce pamięci żołnierzy włoskich wspominające krwawą historię.

Cerkno – niewielka miejscowość słynąca w Słowenii z corocznego festiwalu Laufarija, o którym najlepiej dowiedzieć się w miejscowym muzeum. Ponadto w wolnej chwili można zwiedzić późnobarokowy kościół św. Anny oraz pamiątkę z czasów II wojny światowej w postaci szpitala partyzanckiego Bolnica Franja, położonego w niezwykle malowniczej scenerii.

Brda – rozległa kraina pełna wzniesień, słynnych winnic oraz malowniczych wsi z wkomponowanymi w krajobraz zabytkami. Ten miniregion graniczy z Włochami i jest ciekawym celem jednodniowej wycieczki. Niewielkie miejscowości przypominają sąsiednią prowincję Wenecję Julijską, gdzie punktem centralnym jest Dobrovo z niewielkim renesansowym zamkiem. Turyści chętnie zaglądają do wsi Smartno położonej na szczycie wysokiego wzgórza oraz do miejscowości Fidri Gonjace z wieżą widokową. Zaliczyć można także urokliwy wąwóz z naturalnym mostem skalnym w pobliżu Kozbany. Z racji tego, że region słynie z produkcji wina, organizowane są liczne imprezy z tym związane, takie jak Dni Księżniczki Wina na przełomie lipca i sierpnia.

Tolmin – kulturalne centrum Doliny Górnej Suczy przyciąga turystów wspaniałymi widokami oraz niewielką odległością do Parku Narodowego Triglav. W urokliwym miasteczku warto zwiedzić Muzeum Miejskie specjalizujące się w archeologii, etnologii i historii regionu. W okresie letnim w Tolminie odbywają się ciekawe wydarzenia takie jakie jak festiwal Gora Rocka, Metaldays czy Overjam International Reggae Festival. W okolicy znajdują się niesamowite wąwozy i wodospady (Tolminska korrita, wodospady Skakalci), a także Jaskinia Dantego nazwana tak na część wybitnego włoskiego poety.

Nova Gorica – miasto z ciekawą historią związaną z polityką i podziałem pomiędzy dwa państwa. Właśnie w tym miejscu obchodzono w Słowenii najhuczniej wstąpienie do Unii Europejskiej. Historię tego ciekawego miejsca najlepiej poznać na krótkiej wycieczce. Nova Gorica powstała po II wojnie światowej i jest symbolem rywalizacji jugosłowiańsko-włoskiej, a tym samym wpływów kulturowych tej części Europy. Historia sięga jednak znacznie dalej, bowiem w tym miejscu krzyżowały się wpływy hrabiów Gorycji, Habsburgów, Republiki Weneckiej i Królestwa Włoch. Chociaż w mieście nie ma zbyt wielu ciekawych zabytków, warto zainteresować się klasztorem Kapucynów usytuowanym na wzgórzu Kostanjevica. Budowla powstała w XVII wieku i odwiedzana jest przez turystów z powodu podziemi skrywających grobowce licznych królewskich rodów. Ciekawa jest także okolica miasta. Ze Svetej Gory rozpościera się wspaniały widok na dolinę Soczy, zwiedzić można Muzeum I Wojny Światowej, a na uwagę zasługuje imponujących rozmiarów most kolejowy Solkan. Jeśli ktoś ma jeszcze więcej czasu, powinien odwiedzić zamki Kromberg z muzeum regionalnym oraz Dobrovo ulokowany w malowniczej okolicy wzgórz Brda.

Radovlijica – niewielkie miasteczko z pięknym widokiem na Alpy pełne jest renesansowych kamieniczek i malowniczych zaułków. Pierwsi na te tereny sprowadzili się Słowianie i założyli osadę już w 1169 roku. W XVI stuleciu wzniesiono mury obronne będące obecnie dobrze zachowaną wizytówką miasta. Koloryt niewielkiemu miastu nadają przede wszystkim kamienice, których najlepiej szukać na głównej ulicy. Charakteryzują się unikalnym stylem architektonicznym polegającym na fasadzie z wysuniętym do przodu pierwszym piętrem, wspartym na kamiennych konsolach. Dodatkowo można zwiedzić zamek Thurn mieszczący Muzeum Pszczelarstwa oraz galerię sztuki zajmującą pomieszczenia Domu Magusara.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Słowenii?
Do Słowenii można jechać praktycznie o każdej porze roku, niemniej najdogodniejszy okres jest między majem a wrześniem. W zachodniej części panuje klimat śródziemnomorski, gdzie lata są długie, a zimy łagodne. Warto pamiętać, że w rejonie nadmorskim wieje okresowo silny wiatr „burja”, który obniża odczuwalną temperaturę.

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną. Warto jednak przyjrzeć się sezonowym obniżkom i wyprzedażom, kiedy ceny towarów znacznie spadają i wielu turystów wybiera się do centrów handlowych specjalnie na zakupy.

Co warto kupić w Słowenii?

Z pewnością jedną z ciekawszych pamiątek mogą być wspaniałe wina i napoje wysokoprocentowe wytwarzane z różnych owoców. Popularnością wśród turystów cieszą się także miody, wosk pszczeli oraz gustowne naczynia takie jak szkło i kryształy z Rogaskiej Slatiny. W Słowenii nie brakuje ludowego rękodzieła, warto rozglądnąć się za koronkami z Idrii, drewnianym sprzętem domowym z Ribnicy, ceramiką z Prekmurja czy fajkami z Bohinja. Z kulinarnych przysmaków warto zainteresować się suszoną szynką „kraski prsut” oraz morską solą o niezwykłych walorach smakowych.

Jaki czas obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jakie są ograniczenia celne w Słowenii?

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa. Warto pamiętać, że kontrola celna może być prowadzona na terenie całego kraju.

Jak poruszać się po Słowenii?
Do Lublany można bez problemu dotrzeć samolotem, samochodem, pociągiem i autobusem, ponieważ w tym miejscu krzyżują się wszystkie najważniejsze szlaki Słowenii. W samym mieście z punktu widzenia turysty można poruszać się na pieszo, a komunikacja służy raczej do odwiedzenia odległych dzielnic. Nie obowiązują bilety papierowe, tylko karty, które można nabyć w kioskach, na pocztach i w biurach informacji turystycznej. Nie powinno być problemu ze złapaniem taksówki, natomiast doskonałym środkiem transportu jest rower chociażby ze względu na świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Słowenii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, ale przed wyjazdem warto sprawdzić czy nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Słowenii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Słowenii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lublanie: https://lublana.msz.gov.pl/pl/

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel dyżurny: +386 41 750 508
Tel: +386 1 436 47 12
Fax: +386 1 436 25 21
Email: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.lublana.msz.gov.pl

Ljubljana

Pohorje - Savinjska

Riwiera Słoweńska

Słowenia Pd. - Wsch.

Słowenia Środkowa

Słowenia Wschodnia

Słoweński Kras

Słowenia: Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras

Wybierz region Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras